Jakie są rodzaje klimatyzacji samochodowej? Jak sprawdzić, który czynnik nabić?

Dowiesz się jakie są rodzaje klimatyzacji samochodowej i jak sprawdzić, jaki układ jest w Twoim pojeździe. Oczywiście nie będziemy skupiać się tu na różnicach pomiędzy klimatyzacją manualną i automatyczną, bo te mają identyczną zasadę działania. W samochodach z różnych okresów produkcji występują różne rodzaje układów klimatyzacji i wykorzystują inne czynniki chłodnicze do schładzania powietrza. Wpływa to na koszty nabicia klimatyzacji. 

Jakie są rodzaje  klimatyzacji samochodowej?

Tak, właściwie układ klimatyzacji działa na tej samej zasadzie –  niezależnie czy to klimatyzacja samochodowa, domowa, czy przemysłowa. Różnicą jest wykorzystywany przez sprężarkę czynnik chłodniczy. Na rynku klimatyzacji stosowanych jest wiele różnych czynników, ich pełną listę możesz znaleźć tutaj. W Unii europejskiej stosowane są dwa czynniki chłodnicze: R123a i R1234yf. Powszechnie mówi się na nie stary i nowy czynnik (przy okazji, mówi się czynnik, nie odczynnik 😊)  Od 2017 roku na terenie UE producenci samochodów zobowiązani są do stosowania Czynnika R123yf, ale w niektórych pojazdach pojawił się on wcześniej. Powoduje to zakłopotanie wśród kierowców, zwłaszcza po zakupie używanego samochodu. Wyjątek stanowi Mercedes, który w swoich układach wykorzystuje czynnik R744.

Który czynnik chłodniczy jest droższy?

Nowy czynnik chłodzący jest droższy. Zalecany przez Unię Europejską R1234yf ma minimalną szkodliwość dla środowiska i praktycznie zerowy wpływ na niszczenie warstwy ozonowej. W chwili pojawienia się na rynku kosztował kilkaset razy więcej niż stary czynnik, ale z biegiem czasu ceny zbliżyły się do siebie.

Jak sprawdzić, który odczynnik jest w Twoim samochodzie?

Jeśli tylko posiadasz samochód z rocznika 2017 lub młodszy masz pewność, że klimatyzacja wykorzystuje R1234, wyjątkiem mogą być auta sprowadzane spoza UE. Samochody marki Mercedes po 2017 roku stosują swoją alternatywę, czyli R744.  Informacje o rodzaju czynnika znajdziesz w dokumentacji swojego pojazdu. Jeśli nie masz do niej dostępu najlepszym rozwiązaniem jest udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Nowoczesne urządzenia serwisowe sprawdzają zarówno odczynnik który jest nabity i sprawdzają w swojej bazie danych jaki powinien być fabrycznie. Zdarza się, że poprzedni właściciel w ramach oszczędności nabił klimatyzacje tańszym czynnikiem – pamiętaj, że taki zabieg na dłuższą metę jest nieopłacalny i może uszkodzić układ klimatyzacji.

Gdzie serwisować klimatyzację w Kłobucku?

W naszym warsztacie Romtrans możesz serwisować niemal każdy układ klimatyzacji w samochodach osobowych, ciężarowych, , busach czy pojazdach rolniczych i budowlanych. Zajmujemy się nie tylko nabijaniem klimy: sprawdzamy szczelność układu, odgrzybiamy, wymieniamy filtry, naprawiamy wszelkie usterki.  

Copyright romtrans-serwis.pl