Jak dbać o układ hamulcowy? Podróżuj bezpiecznie

Jednym z ważniejszych elementów każdego samochodu jest układ hamulcowy. W dużej mierze to właśnie od jego sprawności zależy, czy podróżowanie samochodem będzie bezpieczne. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio o niego dbać, pamiętając o regularnej wymianie takich części, jak klocki oraz tarcze hamulcowe. Najrozsądniej jest korzystać z pomocy doświadczonych mechaników, którzy dysponują niezbędnymi narzędziami, posiadają wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Nigdy nie warto napraw odkładać. Może to bowiem wygenerować poważne problemy na drodze.

Jak zbudowany jest układ hamulcowy?

Obowiązujące przepisy jasno wskazują, że każdy samochód dopuszczony do ruchu powinien posiadać dwa układy hamulcowe:

● podstawowy;
● dodatkowy.

Ten drugi to po prostu hamulec ręczny, z którego na ogół korzystamy tylko w nagłych sytuacjach. Układ hamulcowy zbudowany jest z takich elementów, jak:

● klocki hamulcowe;
● pompa hamulcowa;
● tarcze hamulcowe;
● hamulce bębnowe.

Do tego dochodzi oczywiście pedał hamulca, za pomocą którego możemy sterować hamowaniem, a także przewody, których zadaniem jest doprowadzanie specjalnego płynu do poszczególnych elementów systemu.

Co koniecznie trzeba sprawdzać, aby mieć pewność, że
układ hamulcowy jest w dobrym stanie?

Każdy kierowca powinien pamiętać o regularnym sprawdzaniu płynu hamulcowego. To właśnie on umożliwia przenoszenie siły z pedału na klocki, a tym samym sprawia, że hamowanie w ogóle jest możliwe. Specjaliści zalecają, aby płyn hamulcowy wymieniać mniej więcej co dwa lata. Aby jednak mieć pewność, że spełnia on swoją rolę, warto kontrolować jego temperaturę wrzenia. Jeśli jest ona niższa niż 180 stopni, należy jak najszybciej umówić się na wymianę płynu w profesjonalnym serwisie. Istotne są także klocki hamulcowe. Wymiana klocków hamulcowych powinna mieć miejsce wówczas, gdy okładzina będzie miała grubość mniejszą niż 3mm. Wielu kierowców decyduje się na zakup tanich klocków.  Jest to jednak pozorna oszczędność. Mają one bowiem miękkie okładziny, co skutkuje ich szybszym zużyciem. UWAGA: bardzo ważne jest, aby elementy te zawsze wymieniać po obu stronach osi. W przeciwnym razie ich zużycie będzie nierównomierne.

Czy można samodzielnie sprawdzać tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe to jeden z tych elementów układu hamulcowego, których samodzielne skontrolowanie jest dużo trudniejsze. Zdecydowanie lepiej jest więc udać się do mechanika. Oceni on grubość tarcz. Sprawdzi również w jakim stopniu przylegają one do piast kół. Kupując te elementy, warto pamiętać, że im lepszej są one jakości, tym lepiej. Będą trwalsze, ich wymiana będzie potrzebna rzadziej, dobrze spełnią swoją rolę.

Jak często sprawdzać układ hamulcowy?

Ci, którzy chcą naprawdę solidnie zatroszczyć się o układ hamulcowy powinni pamiętać, że szczegółową kontrolę jego stanu technicznego zaleca się wykonywać po każdych przejechanych 15.000 kilometrów. Wielu fachowców zaleca, aby robić to również przed nadejściem zimy, a także po jej zakończeniu. Jest to bowiem pora roku, której nasze samochody bardzo nie lubią. Nie należy pominąć stanu hamulca ręcznego. Odpowiednia konserwacja uchroni nas przed jego zamarzaniem, kiedy temperatura powietrza będzie naprawdę niska. Zajrzyj do naszej zakładki Promocje – może akurat trwa akcja na serwis hamulców 🙂 

Copyright romtrans-serwis.pl