Jak przygotować samochód na zimę?

„Zima zaskoczyła kierowców” – taki nagłówek w portalach informacyjnych spotykamy każdego roku po pierwszych opadach śniegu. Zima jest trudnym okresem nie tylko dla kierowców, ale i dla naszych samochodów. Niskie temperatury, większa wilgoć i mróz stanowią wyzwanie dla każdego pojazdu. Dodatkowo sól i inne środki chemiczne, którymi posypywane są drogi – negatywie wpływają na podwozie oraz karoserię pojazdów. Jak więc przygotować samochód na zimę? Przedstawiamy 6 najważniejszych porad:

Zacznij od opon

Wymiana opon na zimowe wydaje się być oczywista, jednak wielu kierowców zostawia to na ostatnią chwilę. Nie czekaj, aż spadnie śnieg, poranne przymrozki również powodują słabszą przyczepność opon do drogi. Opony zimowe znacznie skracają drogę hamowania i poprawiają przyczepność na śliskiej nawierzchni. Więcej o wymianie opon przeczytasz tutaj.

Płyn chłodniczy oraz płyn do spryskiwaczy

Użyj płynów, które są odporne na zamarzanie – informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu. Zostawiając letnie płyny ryzykujesz uszkodzeniem chłodnicy, bloku silnika, lub zbiornika  – w przypadku płynu do szyb. Duża zawartość alkoholu w zimowym płynie do szyb nie tylko powoduje odporność przed zamarzaniem, pomaga też rozpuszczać lód na szybie.

Wycieraczki na zimę

Zwykłe tanie wycieraczki są podatne na sztywnienie w niskich temperaturach, co powoduje znacznie mniejszą skuteczność. Wymieniając je na wycieraczki wykonane ze specjalnych kompozytów grafitowych, masz pewność, że skutecznie oczyszczą szyby – oczywiście w połączeniu z odpowiednim płynem do spryskiwaczy

Sprawdź akumulator

Niskie temperatury źle wpływają na akumulator. W przypadku samochodów elektrycznych odczujesz znaczny spadek zasięgu pojazdu na jednym ładowaniu. Naładuj akumulator i sprawdź stan przewodów i klem. Jeśli mimo naładowania masz problemy z odpaleniem samochodu, prawdopodobnie konieczna będzie wymiana akumulatora na nowy.

Przygotuj Podwozie i nadwozie

Podwyższona wilgoć, śnieg, mróz i sól to ciężki orzech do zgryzienia dla karoserii i podwozia samochodu. Przed zimą sprawdź stan podwozia, zlokalizuj ewentualne ogniska rdzy. Warto jest zabezpieczyć podwozie powłoką antykorozyjną, a karoserię woskiem.

Spakuj niezbędne akcesoria

Zimą warto mieć w samochodzie kilka przydatnych rzeczy: Skrobaczka do szyb, szczotka do odśnieżania, rękawice (zapobiegające odmrożeniu dłoni) i kable rozruchowe. Te akcesoria powinny znajdować się w każdym samochodzie przez cały sezon zimowy.  Jeśli używasz samochodu, który jest otwierany kluczykiem (bez pilota) koniecznie zaopatrz się w odmrażacz do zamków. Pamiętaj tylko – odmrażacz musi być w Twojej kieszeni, nie w schowku samochodu!

Wiedząc już jak przygotować samochód na zimę – nie daj się jej zaskoczyć. Oczywiście zimą mogą wystąpić też inne problemy z autem, jednak o te 6 punktów powinien zadbać każdy kierowca.

Copyright romtrans-serwis.pl