Naprawa opon – kiedy można naprawić kapcia?

Przebita opona może zdarzyć się każdemu kierowcy. W trakcie prawidłowej eksploatacji opony potrafią znieść jazdę z dużymi prędkościami i przenieść na asfalt ogromne przeciążenia. Jednak np. przy zetknięciu z krawężnikiem, dziurą lub innymi przeszkodami napotkanymi na drodze łatwo ulegają zniszczeniu. Uszkodzenie opony często przytrafia się zimą, gdy nawierzchnia jest pod śniegiem lub uległa zniszczeniu przez  niskie temperatury. Złapanie kapcia nie musi skutkować wymianą –  w wielu przypadkach możliwa jest naprawa opon. 

naprawa opon

Niektóre uszkodzenia możesz załatać w serwisie i kontynuować jazdę praktycznie bez żadnych skutków ubocznych. Tak naprawdę to wulkanizator powinien ocenić, czy oponę można naprawić, czy należy ją wymienić na nową, ale wstępną diagnozę można postawić samodzielnie:

Przecięcie ścianki bocznej
Przecięcie w wyniku wjechania w krawężnik lub dziurę, zazwyczaj takie przebicie można naprawić, oczywiście pod warunkiem, że nie jest zbyt głębokie

Wgłębienie ściany bocznej
Jeśli wgłębienie jest płytkie – można naprwić, niektóre opony posiadają taką wadę fabrycznie.

Wyząbkowanie bieżnika
Objawiające się zwiększonym hałasem generowanym przez oponę w trakcie jazdy. Oznacza to, że w samochodzie jest problem z zawieszeniem. W tym przypadku często stosuje się poprostu położenie takiej opony na inną oś, ale nalaży tez przyjąć zasadę – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Przebicie punktowe bieżnika
Powstałe w wyniku najechania na ostry przedmiot taki jak szkło, gwóźdź lub inną przeszkodę powodującą przebicie bieżnika. Niemal w każdym takim przypadku możliwa jest naprawa opony – oczywiście jeśli dziura jest zbyt duża należy wymienić oponę na nową.

Wybrzuszenie opony
Tutaj niestety rada jest tylko jedna – wymiana. Jeśli zobaczysz wybrzuszenie w którymś miejscu na oponie, niezwłocznie wymień ją na nową. Jazda z takim balonem jest niebezpieczna.

Wymienione tutaj rodzaje usterek to tylko najpopularniejsze problemy z oponami., pozostałe z nich zdarzają się sporadycznie. Pamiętaj, że opony odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy, zwracaj szczególną uwagę na stan ogumienia i nie lekceważ żadnych objawów uszkodzenia. Kiedy naprawa opon nie wchodzi w grę? Poza zbyt rozległymi lub głębokimi dziurami i wybrzuszeniami nie należy naprawiać starych opon, z płytkim bieżnikiem, opon których indeks prędkości przekracza 240 km/h. Nie powinno się też naprawiać opon, które już wcześniej były naprawiane.

Copyright romtrans-serwis.pl