Co ile wymieniać opony? Kiedy kupić nowe?

Ile czasu można jeździć na jednych ponach? Co ile wymieniać opony? Opony samochodowe to jedyny element pojazdu, który ma styczność z nawierzchnią, w dodatku łączna powierzchnia styku jest zbliżona do kartki A4! Każdy kierowca z pewnością jest świadomy tego, jak dużą rolę w bezpieczeństwie odgrywają opiony. Wśród wielu kierowców krąży informacja, że należy je wymieniać co 5 lat. W rzeczywistości odpowiedź nie jest tak oczywista.

Trudno jest określić termin przydatności opon. Wiele zależy od stylu jazdy, przebiegu oraz sposobie ich przechowywania. Nie można trzymać się 5 letniego terminu. Niektórzy producenci deklarują nawet 10 letnią żywotność swoich produktów, a inne opony będą musiały być wymienione w ciągu 3 lat od nowści. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące samodzielnej kontroli opon.

W przepisach obowiązujących w naszym kraju jasno określone zostały wymogi posiadanych opon. Nie określono co ile należy wymieniać opony. Minimalna głębokość bieżnika dla samochodów osobowych wynosi 1,6mm. Dla porównania nowe opony posiadają bieżnik o głębokości ok. 8 mm. Mniejszy bieżnik wydłuża drogę hamowania na mokrej nawierzchni oraz znacznie zmniejsza przyczepność, zwłaszcza w sezonie zimowym. Większość opon posiada wskaźnik zużycia bieżnika – podobnie jak w przypadku klocków hamulcowych. Wskaźnik to nic innego jak paski z twardej gumy, które są widoczne tylko wtedy, gdy grubość bieżnika spadnie poniżej 1,6 mm.

Kiedy należy wymienić opony?

Pamiętaj o regularnej kontroli opon. Sprawdzaj je przynajmniej raz w miesiącu. Oto lista oznak konieczności ich wymiany:

  • Grubość bieżnika spadła poniżej 1,6 mm
  • Na boku opony jest widoczne wybrzuszenie lub pęcherz
  • z opony regularnie ucieka powietrze
  • Na oponie znajduje się rozcięcie lub inne fizyczne uszkodzenie (nawet, gdy powietrze nie ucieka, w każdej chwili opona może sie uszkodzić)
  • Gdy przebicie ściany bocznej lub bieżnika uniemożliwia naprawę opony.

Jak przechowywać opony?

Najlepiej w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Unikaj trzymania opon na dworze, nie narażaj ich na deszcz ani słońce. Jeśli nie masz możliwości przechowywania swoich opon możesz skorzystać z naszej przechowalni przy okazji sezonowej wymiany ogumienia.

Copyright romtrans-serwis.pl