Jak często wymieniać klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe są istotnym elementem układu hamulcowego, a sprawny układ hamulcowy jest podstawą bezpiecznej jazdy. Niezależnie od rodzaju klocków, ceny, czy producenta – ich wymiana prędzej czy później będzie nieunikniona. Zatem jak często wymieniać klocki hamulcowe?

Co ile wymieniać klocki?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ ich zużycie zależy od stylu jazdy, prędkości oraz jakości wykonania. Oczywiście nie wymieniamy ich co określony czas. Mówi się, że klocki w zależności od jakości wytrzymują 30 000 – 50 000 km, a przy dynamicznej jeździe po mieście 10 000 – 20 000 km. Jednak nie uzależniaj ich wymiany od licznika przebiegu. Możesz samodzielnie sprawdzić stopień zużycia klocków hamulcowych – zazwyczaj wymaga to odkręcenia koła. Klocki mają specjalny rowek, który wskazuje granicę ich zużycia. Jeśli oznaczenie jest niewidoczne, to znaczy że trzeba je wymienić. Poza wizualnym sprawdzeniem ich stanu, należy zwracać uwagę na pozostałe objawy sugerujące konieczność wymiany klocków.

Jakie są oznaki zużytych klocków hamulcowych?

Klocki zazwyczaj są wyposażone w czujnik akustyczny, a w nowszych samochodach zastępuje go czujnik elektryczny. Czujnik akustyczny to nic innego jak blaszka, która przy wysokim zużyciu klocków ociera o tarczę w trakcie hamowania, generując charakterystyczny dźwięk tarcia, a czasem nawet piszczenia w kole. W samochodach, w których występuje czujnik elektryczny zapali się kontrolka, lub wyświetli odpowiedni komunikat. Gdy żywotność klocków będzie dobiegała końca odczujesz też gorszą skuteczność hamowania – na początku prawie niezauważalna.

Jak widzisz nie da się oszacować jak często wymieniać klocki hamulcowe w samochodzie. Pamiętaj, że należy dbać o cały układ hamulcowy, od niego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki zmian w trakcie hamowania (tarcie, ściąganie na jedną stronę, wydłużona droga hamowania itp.), koniecznie udaj się do serwisu samochodowego.

Copyright romtrans-serwis.pl